Forum cybernetyczne Strona Główna Forum cybernetyczne
http://autonom.edu.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kilka pytań w sprawie artykułu M. Węgrzyna
Autor Wiadomość
superfist

Wysłany: Nie Kwi 27, 2014 11:17 am   Kilka pytań w sprawie artykułu M. Węgrzyna

Witam wszystkich. Zarówno tu na forum jak i na gruncie samej cybernetyki jestem dość nowy. Na początku chciałbym zadać kilka pytań, które nasuneły mi się po przeczytaniu artykułu M. Węgrzyna "Cybernetyczne warunki przeżycia" link

a) Występuja w nim odwoładnia do badań R. Tadeusiewicza, czy ktoś próbował oddtworzyć symulacje tych modeli (np. w matlabie) w celach weryfikacji oraz dalszych badań ?

b)
Cytat:
Do systemu autonomicznego należą te części ciała, które wykonują wyznaczone funkcje, a te które funkcji nie wykonują nie należą doń (np. zawartość przewodu pokarmowego).
- pełna zgoda. Dalej:
Cytat:
Również kości nie należą do s. a. stanowiąc rusztowanie i ochronę wrażliwych organów, w tym kości czaszki
- tego stwierdzenia nie rozumiem. Czym w takim razie dla s. a. jest całe jego rusztowanie ? Jaka jest relacja pomiedzy rozwojem rusztowania dla s. a. a nim samym ? Czy autor rozumie przez to, że w przypadku powiedzmy zwierząt rozwój s. a. przebiega niezależnie od ich biologicznego rusztowania ?
 
 
W.D.

Dynamizm charakteru: statyzm (odcień egzodynamiczny)
Wysłany: Pią Maj 09, 2014 1:59 pm   

"w nadsystemie każdy jego system składowy pozostaje w określonych relacjach z innymi systemami przez to, że na nie oddziałuje i one na niego oddziałują. (...) losy jabłka zwisającego z gałęzi jabłoni są zależne od tego, co dzieje się z korzeniami jabłoni (przynależność do nadsystemu "drzewo")".
A czy kości nie pozostają w określonych relacjach z pozostałymi podsystemami systemu autonomicznego i czy ich los nie zależy od tego, co się z tymi podsystemami dzieje?
W Wikipedii w artykule poświęconym kości czytamy m.in., że jedną z funkcji kości jest magazynowanie: "jonów wapniowych i fosforanowych w ustroju i udział w homeostazie".
"system autonomiczny musi zawierać, jako podsystemy, odpowiednie organy", m.in. receptory, alimentatory i efektory.
A np. ręka? Czy funkcję np. receptora pełni jedynie to, co ją powleka, np. skóra? I czy tylko ta powłoka jest częścią składową człowieka jako systemu autonomicznego?
A co w przypadku człowieka bez ręki, z wszczepioną protezą (będącą tworem nieorganicznym)? Proteza również pełni wyżej wymienione funkcje ręki, ale czy stanowi część systemu autonomicznego?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group