Forum cybernetyczne Strona Główna Forum cybernetyczne
http://autonom.edu.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
R. Tadeusiewicz
Autor Wiadomość
W.D.

Dynamizm charakteru: statyzm (odcień egzodynamiczny)
Wysłany: Nie Maj 04, 2014 2:46 pm   R. Tadeusiewicz

superfist przywołał nazwisko jednego z bohaterów książki Tomasza Rożka. Tytuł tej książki to Nauka po prostu. Wywiady z wybitnymi (2011).
Jakiś czas temu czytałem tę książkę w czytelni. Niedawno, bo zaledwie parę tygodni temu wysłuchałem też audycji, której gościem był prof. Tadeusiewicz.
W zbiorze "autonomu" jest praca profesora zatytułowana "Badanie właściwości układów samodzielnych współdziałających ze stochastycznie zmiennym środowiskiem" (1979).
Zdziwiło mi więc, że ktoś, to zna publikacje Mazura, pytany o osobowość, inteligencję, mózg itp., ani słowem nie powołał się na Mazura.
Szukając odnośnika do wspomnianej audycji radiowej, trafiłem dziś na ten wywiad z profesorem. Mówi w nim, że teraz (kiedy nie jest już rektorem) nie musi się liczyć ze skutkami wygłaszanych opinii, więc tym bardziej dziwi mnie, że nie wspomina, jako biocybernetyk, o Mazurze i Jego teorii.
 
 
superfist

Wysłany: Sro Maj 07, 2014 12:39 pm   

Nie jestem znawca w temacie, dlatego pozwole sobie jedynie na luźny komentarz w tej sprawie. Moim zdaniem prof. Tadeusiewicz w swojej pracy "Badanie wlasciwosci ukladów samodzielnych wspóldzialajacych ze stochastycznie zmiennym srodowiskiem" (1979) przeprowadzil jedynie wstepne badania nad systemami autonomicznymi, które zostaly szybko porzucone. Moim zdaniem jest tu kilka mozliwych wytlumaczen. Po pierwsze prosze zauwazyc, ze w czasie pisania tej pracy bardzo popularnym kierunkiem badan bylo podejscie strukturalne do kwestii sztucznej inteligencji. Wychodzono z zalozenia, ze skoro mózg jest odpowiedzialny za procesy myslowe to wystarczy skopiowac jego strukture i w ten sposób otrzymamy sztuczna inteligencje. W taki sposób powstaly sieci neuronowe i z tego co pamietam to od lat 70 zaczynaja sie dosc powazne badania nad nimi. W karierze naukowej prof. Tadeusiewicza widac wyraźne ukierunkowanie w kierunku tej dziedziny, prawdopodobnie uważał ten kierunek za najbardziej obiecujacy. Po drugie prosze zauwazyc, ze zarówno sieci neuronowe jak i pózniejsze zagadnienia (np. algorytmy genetyczne) nie skupiają sie na wyjaśnieniu zagadnien sterowania (w szczególności sterowania we własnym interesie), a jedynie na budowie systemów eksperckich, gdzie podstawowym problemem jest problem klasyfikacji. Moim zdaniem prof. Tadeusiewicz nie wspomina Mazura, ponieważ zakres jego badań oraz podejście jest inne. Aczkolwiek szkoda, że od czasu do czasu nie wspomni o alternatywnych podejściach w cybernetyce. Inne ciekawe spostrzeżenie. Proszę zauważyc, że w drzewie czy organizmach jednokomórkowych nie ma neuronów, a mimo to sa to dalej systemy autonomiczne, które realizuja znacznie bardziej skomplikowane zadania, niż modele komputerowe oparte na sieciach neuronowych. Widac tu przewage podejscia funkcyjnego, które stosował Mazur w swoich pracach nad tak dziś popularnym podejsciem strukturalnym.
 
 
W.D.

Dynamizm charakteru: statyzm (odcień egzodynamiczny)
Wysłany: Pią Maj 09, 2014 2:56 pm   

Ja z kolei jestem kompletnym laikiem w kwestii sieci neuronowych i przyznaję, że moja rola sprowadziła się tylko do dodania tego artykułu do zbioru. Chodzi mi jednak nie o treść tego konkretnego artykułu, ale o to, dlaczego ktoś, kto w samym tytule i już na wstępie swojej pracy odwołuje się do Mazura (tylko po tym oceniam, że profesor Tadeusiewicz zna publikacje Mazura) odpowiada na pytania niemal w taki sposób, jakby nigdy nie słyszał o Mazurze i w ogóle nie zapoznał się dotychczas z jego dorobkiem. Napisałem "niemal", bo używane przez profesora stwierdzenie "własny interes" przywodzi na myśl koncepcje Mazura.

Wkrótce przytoczę kilka cytatów z książki (zeskanowałem rozdział jemu poświęcony, ale, co zrozumiałe, nie mogę go udostępnić w całości w formie skanu), której tytuł wymieniłem w poprzednim poście.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group