Forum cybernetyczne Strona Główna Forum cybernetyczne
http://autonom.edu.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Polskie drogi (gruntowe i leśne)
Autor Wiadomość
W.D.

Dynamizm charakteru: statyzm (odcień egzodynamiczny)
Wysłany: Sro Lip 08, 2015 3:40 pm   Polskie drogi (gruntowe i leśne)

"...zgodnie z ustawą o drogach publicznych, bieżące utrzymanie dróg gminnych zarówno asfaltowych, jak też
i gruntowych, jest zadaniem własnym gminy." (Źródło: http://pacyna24.pl/kto-po...rogi-gruntowe/)
"Zgodnie z przepisami, drogą publiczną jest taka droga, z której może korzystać każdy zgodnie z jej przeznaczeniem. W przypadku dróg gruntowych, mówimy zazwyczaj o drogach gminnych znajdujących się na wsi. Jak wskazuje nazwa, właścicielem takiej drogi jest gmina i to ona odpowiada za jej utrzymanie." (Źródło: http://www.info-car.pl/in...-przepisy.html)

Ważne jest, żeby także drogi tego typu utrzymywać w należytym stanie i bynajmniej nie chodzi tylko o przepisy. Co więcej, może warto byłoby wprowadzić na terenie całego kraju jednolity system oznakowania takich dróg. Podpisze się pod tym każdy, kto np. jeździ na rowerze, uprawia marsze lub biega w terenie. Podpisaliby się pewnie też ci wszyscy, którzy jeszcze tego nie próbowali (a chcieliby) i nie wiedzą, co tracą. O ile tylko np. nie trafiliby na zarośniętą drogę biegnącą wzdłuż lasu i nie złapaliby kleszcza, o co naprawdę nie trudno. Właśnie kleszcze są teraz największym zagrożeniem. Aby jednak zminimalizować ryzyko złapania kleszcza i zachorowania na jakąś odkleszczową chorobę (bo o to tutaj chodzi), wystarczy systematycznie skaszać trawę i przycinać gałęzie drzew i krzewów, aby nie torowały przejścia, bo wystarczy dosłownie tylko musnąć jakiejś gałązki lub przejść po wysokiej trawie, żeby kleszcz z nich przeszedł na nas. Dopiero co, bo przed kilkoma dniami, gdy przejeżdżałem rowerem przez las, tylko raz, no może dwa razy, otarłem się o gałęzie i to w zupełności wystarczyło - kleszcz pojawił się na zewnętrznej stronie przedramienia, zaraz powyżej nadgarstka. Oczywiście nie zdążył się wbić, bo gdy go tylko zauważyłem, to natychmiast go strząsnąłem. Wcześniej już nieraz miałem kleszcze wbite w skórę, ale szczęście jak dotychczas nie zostałem niczym zarażony. Teraz, kiedy mam świadomość, że kleszcze stanowią poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, jestem na nie szczególnie wyczulony i staram się omijać miejsca, w których mogą bytować. Takich miejsc mogłoby być jednak mniej.
Gdyby więc o wszystkie drogi publiczne gruntowe i leśne należycie dbać, to być może i potrzeba budowy specjalnych szlaków rowerowych byłaby znacznie mniejsza; po prostu wystarczyłoby tylko wyznaczać nowe szlaki i podawać ich przebieg do wiadomości.

Przy okazji stwierdzić trzeba, że szlak "przebiegając przez tereny cenne przyrodniczo eksponuje ich walory jednocześnie chroniąc to, co najcenniejsze", ale tablice informujące (i nie dotyczy to oczywiście tylko tej inwestycji współfinansowanej ze środków UE) nie upiększają krajobrazu, a wprost przeciwnie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group