Forum cybernetyczne Strona Główna Forum cybernetyczne
http://autonom.edu.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Cybernetyka a filozofia.
Autor Wiadomość
tzw. 'filozof'

Wysłany: Sro Gru 30, 2009 1:31 am   Cybernetyka a filozofia.

Witam.
Co współcześni cybernetycy czy też 'mazurowcy' (bo i takie określenie pewnej grupy cybernetyków zauważyłem) myślą o filozofii względnie o filozofach?
Pozdrawiam.
 
 
krzysztof

Wysłany: Sob Sty 02, 2010 9:13 pm   

Witam,
przeczytałem "Cybernetykę i charakter" Mariana Mazura i podzielam jego opinię, którą zamieścił w książce, cytat:
"Filozofowie to przemili ludzie, poruszający interesujące tematy i błyskotliwie formułujący swoje poglądy, ale - z rzadkimi wyjątkami - nie są oni dobrymi partnerami do dyskusji naukowej, ponieważ mają też kilka przywar:
- swoje poglądy wywodzą z przyjętych przez siebie założeń, w które domagają się uwierzenia - natomiast nauka nie przyjmuje niczego na wiarę,
- swoje poglądy uważają za słuszne, a poglądy przeciwników za błędne - natomiast w nauce uważa się, że wszelkie poglądy są błędne, tylko różnią się stopniem błędności, i wobec tego nie dzieli się naukowców na "zwolenników" i "przeciwników", lecz sprawdza się dowody wygłaszanych twierdzeń.
Dodajmy do tego, że filozofowie bardzo lubią innych pouczać, ale niestety, sami nie lubią się douczać. Gdyby także i to lubili, to stwierdziliby, że ich spór o "rzeczywistość" został całkiem cicho i spokojnie, choć z nakładem ogromnego trudu, rozstrzygnięty w nauce, najpierw, w sposób podstawowy, w metrologii , czyli nauce o mierzeniu, a potem, w sposób finezyjny, w cybernetyce."
 
 
caroline

Wysłany: Sob Mar 13, 2010 9:31 pm   

Dzień Dobry Krzysztof.odpisałeś mi na post powyżej,to ja jestem,ta sama Caroline:)
Krzysztof,prof.Mazur użył słowa filozofowie ale to-nie chcę Ci nic narzucać,przenośnia.to znaczy że nie ma ludzi w ten sposób postępujących w innych dziedzinach typu historia sztuki czy filologie?filozofia to piękna nauka tylko wypadałby ją scybernetyzować a nikt z cubernetyków nie chce się za to wziąść.wolą cytować słwo w słowo człowieka i zamknąć się na naukę niż ją poznać.
jest zapewne wielu filozofów wartych poznania ale ja Ci napiszę o jednym,chodzi mi o Sorena Kiekegaarda.on ma teorię opartą na psychologii,jest twórcą typów,trzech typów w kolejności estety,etyka i człowieka religijnego.te typy przybierają także formę rozwoju,najpierw jesteśmy estetami,wiek średni to etyk a człowiek w wieku starości powinien być człowiekiem religijnym.uważam że gdyby ruszyć jeszcze inne typologie układ autonomiczny Mariana Mazuta mógłby się rozrosnąć.no ale nikt z cybernetyków nie chce nawet poznać nauki-dlaczego się tak boicie nauki?dlaczego się tak boicie filozofii?nie ma się czego bać.
układ autonomiczny prof.Mazura istnieje tylko teoretycznie,nie znajdziesz go w empirii.prof.Mazur szukał dowodów w nauce po przez metrologię.kiedyś siedziałam na forum nauka z naukowcami i mówiliśmy o tym,że matematyka nie jest nauką,ona jest brana na wiarę.tak jak nigdy nie zobaczysz empirycznie liczb,macierzy,ułamków,całek itp.i trzeba przyjąć że istnieją ale nie zobaczysz ich nigdy w empirii.
 
 
krzysztof

Wysłany: Nie Mar 14, 2010 12:42 am   

Ja też uważam, że sposób postępowania przedstawiony w tym cytacie charakteryzuje nie tylko filozofów.
myślę, że uprawianie nauki i uprawianie filozofii to po prostu dwie różne rzeczy a odbiorcy np. czytelnicy oceniają zarówno jedno jak i drugie i przyswajają to co im bardziej z jakichś względów odpowiada.
 
 
caroline

Wysłany: Wto Mar 16, 2010 3:53 am   

Ja bym rozdzieliła takie zwyczajne rozważania i filozofię jako naukę z tym że przyznaję jej godne miejsce w nauce.Krzysztof,niektóre działy filozofii-nauki tak to określmy to poznawane są za pomocą matematyki.tylko że z tą matematyką też jest ciekawa sprawa.prof.Mazur pisze tak-cytat:
"Filozofowie to przemili ludzie, poruszający interesujące tematy i błyskotliwie formułujący swoje poglądy, ale - z rzadkimi wyjątkami - nie są oni dobrymi partnerami do dyskusji naukowej, ponieważ mają też kilka przywar:
- swoje poglądy wywodzą z przyjętych przez siebie założeń, w które domagają się uwierzenia - natomiast nauka nie przyjmuje niczego na wiarę,
no właśnie-nauka nie przyjmuje niczego na wiarę tylko musi znajdować potwierdzenie w empirii.ale sprawdż w empirii macierze czy funkcje czy całki.przecież to jest nie realne.metrologia też nie jest nauką empiryczną ponieważ liczb nigdy nikt nie widział na oczy.to są wszystko domysły.prof.Mazur uważa że cybernetyka jest że tak się wyrażę "prawdziwa" bo można ją wymierzyć.wymierzyć tak ale nie jest nauką empiryczną podobnie jak matematyka czy filozofia.na przykład-ukłd autonomiczny i rozmieszczenie w nim elementów korelator-homeostat-akumulator to jest tylko teoria.przecież takiego schematu nie zobaczysz nigdy na oczy.więc nie ma na niego dowodu.nie można stwierdzić więc że psychologia jest be a cybernetyka jest ta dobra bo obydwie bierze się na wiarę.książka Cybernetyka i charakter ma tą właściwość że dość dobrze opisuje typy charakteru ale jest to zasługa autora który mógłby opisać także i inne typologie nie będące cybernetycznymi i wyszłoby mu to równie dobrze.
 
 
krzysztof

Wysłany: Sro Mar 17, 2010 12:44 pm   

myślę, że matematyka "znajduje potwierdzenie w empirii". dzięki jej ustaleniom dokonywał się i dokonuje rozwój cywilizacji. kiedyś ludzie zauważyli, że jeden wielbłąd i jeden wielbłąd to razem dwa wielbłądy. dzisiaj tworzone są skomplikowane programy komputerowe i jest to możliwe tylko jeśli ma się zaawansowaną wiedzę matematyczną.
uważa się, że matematyka jest nauką teoretyczną (dedukcyjną) a nie empiryczną. ale nie można z tego robić zarzutu. nie można się oburzać na to, że liczby czy funkcje nie chodzą po ulicach jako obiekty "realne".
sposób postępowania stosowany w matematyce jest nie do podważenia (nie słyszałem żeby jakiś filozof wystąpił przeciwko równaniu 1 + 1 = 2) i ma wielką doniosłość praktyczną - bez matematyki mogli żyć ludzie pierwotni, dzisiaj jest to nie do pomyślenia.
 
 
W.D.

Dynamizm charakteru: statyzm (odcień egzodynamiczny)
Wysłany: Pon Sie 31, 2015 12:19 pm   

Cybernetyka musi jeszcze swoje odczekać. Na razie "program edukacji filozoficznej będzie realizowany w tysiącu klas w szkołach w całym kraju".
"Filozofia to nie tylko wykłady z jej historii – mówi prof. Lena Kolarska-Bobińska. – Edukacja filozoficzna to mają być przede wszystkim zajęcia rozwijające kompetencje i umiejętności związane z argumentowaniem, krytycznym, samodzielnym myśleniem i logiką. To umiejętności potrzebne przyszłym studentom, a także absolwentom na rynku pracy".
"Na każdy z realizowanych w szkołach projektów przeznaczony zostałby grant w wysokości do 200 tys. zł. Program zakłada, że uczelnia nawiąże współpracę ze szkołami, które będą chciały wziąć w nim udział. Zajęcia z filozofii będą dobrowolne."
"Pilotaż programu edukacji filozoficznej ma wystartować w 2016 r. Szacowany budżet programu to 3 mln zł – środki na realizację będą pochodzić z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój."

[ Dodano: Pon Sie 31, 2015 1:19 pm ]
http://www.nauka.gov.pl/a...e-do-szkol.html
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group