Forum cybernetyczne Strona Główna Forum cybernetyczne
http://autonom.edu.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
zrozumienie
Autor Wiadomość
pawkawaw

Wysłany: Nie Mar 12, 2017 12:56 pm   zrozumienie

Witam,
jestem nowy na forum i mam pytanie. Czy zinteresowania Mazurowców ograniczają się do sterowania - czyli cybernetyka stosowana/społeczna?
Tematy system, sprzężenie - i ich zastosowanie do rozumienia rzeczywistości (pierwsze 5 rozdziałów "cybernetyka i charakter") są nieobecne?

pozdrawiam, pw
 
 
krzysztof

Wysłany: Sob Mar 18, 2017 11:51 am   

Proszę napisać co konkretnie pana/panią interesuje. Pozdrawiam.
 
 
pawkawaw

Wysłany: Nie Kwi 02, 2017 10:01 am   

Najkonkretniej interesuje mnie, czy 'cybernetyka i charakter' została przetłumaczona na angielski (choćby część, zwłaszcza pięć pierwszych rozdziałów.)

Bardziej ogólnie: nie jestem cybernetykiem, ale w oparciu o 'filozofię cybernetyki', w wersji Mariana Mazura, jestem członkiem paru grup dyskusyjnych z zakresu logiki i filozofii. Próbuję zrozumieć dlaczego pojęcie 'system thinking' jest ciągle abstrakcją, rozumianą różnie zależnie od kontekstu.

Dlaczego cybernetyka, "nauka o wszelkim dzianiu się, a więc o całej rzeczyistości" nie stała się nauką stosowaną (np do zrozumiena systemów takich jak biosfera, globalne społeczeństwo czy system finansowy).

Jestem ciekaw, czy ktoś byłby zainteresowany współpracą, zwłaszcza jeśli nie istnieje angielskie tłumaczenie książki.
pozdrawiam serdecznie
 
 
krzysztof

Wysłany: Nie Kwi 02, 2017 7:35 pm   

Z tego co wiem, "Cybernetyka i charakter" nie została wydana po angielsku. Kiedyś widziałem ją w katalogu Biblioteki Kongresu USA, ale było to wydanie polskie. Nie wiem czy istnieje angielskie tłumaczenie.
Wydaje mi się, że pojęcia "filozofia cybernetyki" i "system thinking" nie były używane przez Mariana Mazura. Na pewno odróżniał on wyraźnie naukę od filozofii i dystansował się od tej drugiej jako dyscypliny, która nie posługuje się dowodami.
Dlaczego cybernetyka nie jest stosowana, dlaczego odkrycia Mazura nie są szeroko stosowane? Chyba dlatego, że są rewolucyjne, wyprzedzają swój czas, godzą w istniejące wierzenia i interesy, i nie są wystarczająco rozpropagowane.
 
 
pawkawaw

Wysłany: Pon Kwi 03, 2017 4:04 pm   

Dokładnie o to mi chodzi - żeby je rozpropagować. Są tego warte.

Po paru latach dyskusji na różnych forach mogę powiedzieć, że jest zapotrzebowanie na rewolucję :-). Są grupy które byłyby zainteresowane, są nawet fundacje ze świata finansów oferujące spore pieniądze za realne, ale nowatorskie propozycje global governance.

Poza tym obok mainstreamu nauki jest wiele teorii które mozna by zintegrować z 'odkryciami' MM, nie mówiąc już o możliościach modelowania systemów, niewyobrażalnych za jego czasów.

Sam niewiele mogę zdziałać - stąd moje pytanie, czy ktoś byłby zainteresowany współdziałaniem. pozdrawiam
 
 
krzysztof

Wysłany: Pon Kwi 03, 2017 5:08 pm   

Możesz napisać więcej o tych "fundacjach ze świata finansów oferujących spore pieniądze za realne, ale nowatorskie propozycje global governance"?
 
 
pawkawaw

Wysłany: Czw Kwi 06, 2017 9:33 am   

https://www.globalchallenges.org/en
https://api.globalchallenges.org/static/files/prize-letter-en.pdf

Szczerze mówiąc to jedyny konkretny, już działający projekt. Moim zdaniem oddaje jednak powszechny stan umysłow, zawieszony w próżni, pozbawiony struktury .
Osobiście widzę internet i 'chmurę' jak roztwór przesycony, a 'odkrycia' MM jak zarodek krystalizacji takie struktury. Były nowatorskie 40 lat temu, dzisiaj rzezcywistość już je wyprzedziła i są potrzebne.
Dalej godzą we wierzenia i to jest problem, ale już niekoniecznie w interesy.

pozdrawiwm
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group