Forum cybernetyczne Strona Główna Forum cybernetyczne
http://autonom.edu.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przebiegi energetyczne w systemach autonomicznych.
Autor Wiadomość
alfa_c3ntauri

Wysłany: Wto Lip 18, 2017 10:29 am   Przebiegi energetyczne w systemach autonomicznych.

Poznając temat cybernetyki krok po kroku (na tyle ile to jest możliwe). Doszedłem do momentu przebiegów, przepływów energetyczny.
https://www.youtube.com/watch?v=X8y2wrPOk5M

Moja prośba jest taka; by osoby bardziej doświadczone w temacie podały konkretne przykłady z liczbami w zastosowaniu tych wszystkich wzorów z mocami (P). Tak by można było temat bardziej pojąć i przyswoić.
 
 
T.Olejniczak

Dynamizm charakteru: T.Olejniczak
Wysłany: Pon Lip 24, 2017 8:24 am   

Proponuję poeksperymentować sobie z różnymi wartościami współczynników, wyliczając sobie przebiegi rozbudowy, starzenia i mocy np. w Excelu i porobić wykresy. Będzie to dość ciekawe i pouczające doświadczenie.
 
 
alfa_c3ntauri

Wysłany: Pon Lip 31, 2017 8:32 pm   

W tym problem, że będąc na samym początku to człowiek nawet nie wie jakich liczb używać. Strach o błędy na samym początku, a później to zakodowanie.

Już na samym początku mam znak zapytania. Wzór na moc:

P = c x a x v

c - rozumiem co to jest i dla państwa jako układu autonomicznego i dla człowieka. W pierwszym przypadku to ilość ludności, w drugim masa tego człowieka. Jeżeli chodzi o "a" to w przypadku państwa to procent ludności aktywnych zawodowo, a w przypadku pojedynczego człowieka?

Nie mogę zrozumieć też tej wielkości v (ni) ? Co to za konkretne jednostki się tu podstawia.

Nie wiem też czy dobrze rozumuję, w przypadku mocy jałowej będzie to czas jaki poświęca na sen, spożywanie posiłków i wypróżnianie? Tak logika podpowiada. W takim razie jak to będzie z całym społeczeństwem? Jaka tam będzie jednostka?

Tak samo z mocą roboczą; czas poświęcony na zarabianie pieniędzy.

Bardzo proszę o skorygowanie błędnego myślenia i na kierunkowanie w prawidłowe rozumowanie.

[ Dodano: Nie Sie 06, 2017 10:57 pm ]
Może mi ktoś zdefiniować (tak na chłopski rozum) mocy jednostkowej v w tym wzorze, w ujęciu państwa?
 
 
T.Olejniczak

Dynamizm charakteru: T.Olejniczak
Wysłany: Wto Sie 08, 2017 2:36 pm   

Ściśle mówiąc, dla organizmu żywego c jest ilością tworzywa, co ma przełożenie na masę, ale trzeba pamiętać o granicach systemu autonomicznego - np. wnętrze układu pokarmowego z całą pewnością nie należy do systemu.
Dla organizmu żywego a jest jakością tworzywa, związaną z koncentracją energii (ściślej mówiąc - z rozkładem potencjału) zmniejszającą się z upływem życia ze względu na proces starzenia. Można ją wyrazić w % tak jak dla społeczeństwa. Dla organizmów a zawsze maleje z czasem, a dla społeczeństwa może też okresowo rosnąć albo utrzymywać się na stałym poziomie.
ν jest współczynnikiem proporcjonalności, mocą jednostkową, czyli mocą przypadającą na jednostkę potencjału i jednostkę masy, a zatem jednostka jest taka sama jak mocy całkowitej P.
Moc jałowa też jest mocą, częścią mocy całkowitej którą organizm zużywa na samo podtrzymanie procesów życiowych, nie robiąc nic poza tym, bo to poza to już wydawanie mocy dyspozycyjnej. Nie może więc być wyrażana w jednostkach czasu, tylko mocy, a o jednostkach mocy chyba jeszcze w szkole na fizyce uczą? ;)

[ Dodano: Wto Sie 08, 2017 3:41 pm ]
A dla społeczeństwa ν oznacza średnią wydajność pracy danego społeczeństwa, w przeliczeniu na jednego członka społeczeństwa czynnego zawodowo. I też jest w takich samych jednostkach jak moc.
 
 
alfa_c3ntauri

Wysłany: Sro Sie 09, 2017 12:36 am   

Cytat:
średnia wydajność pracy danego społeczeństwa w przeliczeniu na jednego czynnego zawodowo członka społeczeństwa w jednostce czasu.

Cybernetyka Społeczna str. 44.

W takim razie jak możemy mówić o jednostkach mocy, skoro definicja z książki podaje jednostkę czasu? Czegoś tu nie rozumiem.

Wrócę jeszcze do strony 36, tej samej książki.

Cytat:
"Moc jednostkowa v jest wielkością określającą zdolność układu do przetwarzania energii". Natomiast moc całkowita układu P "jest w danym stanie układu największą dopuszczalną mocą, jaką układ może przetworzyć.
 
 
T.Olejniczak

Dynamizm charakteru: T.Olejniczak
Wysłany: Sro Sie 09, 2017 10:55 am   

Ręce mi opadły, na szczęście na klawiaturę. Pierwsze zacytowane zdanie należy rozumieć analogicznie do definicji mocy jednostkowej, tzn. średnia wydajność pracy danego społeczeństwa przypadająca na jednego czynnego zawodowo członka społeczeństwa i na jednostkę czasu.
 
 
krzysztof

Wysłany: Nie Sie 13, 2017 11:29 am   

cytat z M. Mazura:
"Nie mylić witalności z dynamizmem... wzmożone wydawanie energii może świadczyć nie o egzodynamizmie, lecz o dużej mocy jednostkowej (v), gdy chodzi o ludzi odznaczających się witalnością, którzy zawsze, niezależnie od ich aktualnego dynamizmu, zużywają wiele sił na drobiazgi, nadając im niepomierne znaczenie ("robią z igły, widły")."
(przypis do rozdziału 15. w wyd. 3. Cybernetyki..., str. 252)

wiecie może czy jest gdzieś rozwinięcie tej myśli dotyczącej mocy jednostkowej człowieka, jakieś inne opisowe przykłady różnic między ludźmi?
czy nie kojarzy Wam się to co w tym miejscu MM nazywa witalnością, z temperamentem człowieka?
macie jakieś inne przemyślenia związane z tą kwestią?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group