Forum cybernetyczne Strona Główna Forum cybernetyczne
http://autonom.edu.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
"W samo południe 4 czerwca 1989"
Autor Wiadomość
W.D.

Dynamizm charakteru: statyzm (odcień egzodynamiczny)
Wysłany: Sob Sty 06, 2018 11:50 am   "W samo południe 4 czerwca 1989"

"Podczas pierwszych wyborów do Sejmu i Senatu w 1989 roku plakat z szeryfem na tle napisu "Solidarność", zaprojektowany przez Tomasza Sarneckiego, zachęcał do uczestnictwa w wyborach hasłem "W samo południe 4 czerwca 1989". Trudno się dziwić, ze właśnie ten film wybrano jako element walki wyborczej. Samotny szeryf, wymierzający sprawiedliwość jako motyw, doskonale nadaje się do takiego celu.
- W tamtym kontekście politycznym plakat był bardzo skuteczny. Każdy chciał być szeryfem, który obali stary system. Dlatego odniósł sukces - ocenia Tomasz Skupieński, specjalista od marketingu politycznego"
(...)
- Szukałem bohatera, takiego "jedynego sprawiedliwego", który poprzez swój wspaniały, szlachetny, nieskazitelny wizerunek byłby w stanie udźwignąć ciężar ponad miarę jednego człowieka. Idealnym rozwiązaniem było znalezienie kogoś powszechnie znanego, lecz nie obarczonego odium naszych czasów, większej lub mniejszej polityki. Dlatego nie zdecydowałem się na wizerunek Jana Pawła II czy Lecha Wałęsy, ale właśnie Gary'ego Coopera - wspomina autor plakat z 1989 roku w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej"." - http://natemat.pl/7585,sl...-go-w-prezencie

Może się jednak ktoś dziwić, dlaczego na plakacie jest akurat „samotny szeryf” (wikipedia.pl: „szeryf” – „najwyższy (…) przedstawiciel sił porządkowych na terenie hrabstwa, gminy lub miejscowości”, czyli było nie było, przedstawiciel władzy rządzącej), a nie właśnie „każdy”, czyli przedstawiciele całego narodu, którego to SOLIDARNOŚĆ doprowadziła do zmiany władzy. Co wskóraliby Lech Wałęsa wespół z Janem Pawełem II w pojedynkę? Oczywiście mogli się znaleźć (a może i powinni) na plakacie jako przywódcy bojowników o wolną Polskę, jednak bez sprzymierzonych mas wyborczych dysponujących sumą swoich mocy nie doprowadziliby do przewrotu.
Może więc na plakacie na tle napisu „Solidarność” powinni zostać ukazani przede wszystkim zwykli obywatele. Wyobrażam sobie, że mógłby to być nawet miks postaci z plakatów socrealistycznych z wmontowanymi (w miejsce narzędzi, książek itp.) kartami wyborczymi, zwłaszcza że określone zachowania (łzy, uśmiechy itp.) w państwach totalitarnych są (o czym się czasem słyszy lub czyta) wymuszane na obywatelach na potrzeby propagandy.
Przypomnijmy jeszcze, że „Sympatia (= „czyli tendencja do cudzych atrakcji przeważających nad własnymi (więcej dawania niż brania)”) człowieka określonej klasy charakteru (egzostatyków, w przypadku przeciętnych Polaków) do typu ludzi takiej samej klasy charakteru będzie określana jako >>solidarność<<”.

Niestety nie oglądałem nigdy (chyba) tego filmu, więc - po jego obejrzeniu - mój pogląd w tym temacie może się jeszcze zmienić.

Z innej jednak strony... Może wybór szeryfa to ukłon w stronę Ameryki, a konkretnie w stronę jej "american dream"?
"W definicji American dream James Truslow Adams w 1931 roku,
>>życie powinno być lepsze i bogatsze i pełniejsze dla wszystkich, możliwość każdemu według zdolności czy osiągnięcia niezależnie od klasy społecznej i miejsca urodzin<<" (Wikipedia)

Oczywiście ów wybór można rozpatrywać też w kategorii tendencji - jeśli bohater tego filmu jest endostatykiem, to naturalną koleją rzeczy u polskich widzów (endostatyków), a w szczególności i autora plakatu, mogły powstać tendencje pozytywne, jakie występują w kontrastowych konfiguracjach charakterologicznych (np. konfiguracja BC - AB). I można właśnie to przeważyło, że twórca wybrał na bohatera afisza właśnie tego bohatera filmowego, nie zdając sobie nawet sprawy, że wybór ma podłoże charakterologiczne.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group