Forum cybernetyczne Strona Główna Forum cybernetyczne
http://autonom.edu.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Digitalizacja
Autor Wiadomość
W.D.

Dynamizm charakteru: statyzm (odcień egzodynamiczny)
Wysłany: Sob Lip 11, 2015 2:18 pm   Digitalizacja

Mój wkład w digitalizację jest nie wielki, a nawet bardzo mały, jeśli chodzi o ilość przetworzonych przeze mnie informacji. W sumie kilka książek, jakieś artykuły, parę kaset magnetofonowych. I to wszystko. Zająłbym więc na pewno miejsce gdzieś na szarym końcu rankingu, jeśli taki byłby utworzony. Swoją drogą taki ranking mógłby być, gdyby istniał, bardzo zajmujący. Ciekawe np. kto na swoim koncie ma najwięcej tzw. książek mówionych, tzn. kto ich najwięcej zgrał z kaset do mp3. "Obecnie największy w Polsce zbiór książek mówionych na tradycyjnych kasetach magnetofonowych posiada Biblioteka PZN (...)" i jeszcze nie tak dawno, bo zaledwie parę lat wstecz tylko w tej formie były dostępne audiobooki. Kiedy więc jeden czytelnik wypożyczył jakiś komplet kaset, to nie mógł go już wypożyczyć inny. Internet zmienił wszystko. Wszyscy mamy (lub możemy mieć) dostęp do wszystkiego, co tylko zostało udostępnione. Pracowały na to rzesze bezimiennych ludzi, zwykle bezinteresownie, a nawet ponosząc pewne koszy, zważywszy na to, że przecież komputer zużywa prąd, a i za dostęp do Internetu trzeba płacić (kiedyś znacznie więcej niż teraz). Nikt ich nie musiał organizować czy płacić za wykonaną robotę, za udział w całym tym procesie. Sam proces był oparty o homeostazę, ale też wspierany przez organizację (wyszukiwarka Google, dyski internetowe itp.), dzięki czemu tak się udał, bo chyba faktycznie można powiedzieć, że to był sukces (oczywiście głównie z punktu widzenia użytkowników Internetu, mogących wszystko nieodpłatnie ściągać, i właścicieli dysków, którzy czerpali zyski z udostępnianych plików, choć często (a może - najczęściej) nie mieli do nich żadnych praw. Był więc to sukces będący zarazem porażką (z punktu widzenia twórców i ich przedstawicieli). Niemniej jednak trzeba przyznać, że jest to niezmiernie interesujące zjawisko i mające poważne konsekwencje. Z pewnością można je określić jako "rewolucyjne". Szkoda tylko, że rządzący nie stanęli na wysokości zadania: https://pl.wikipedia.org/wiki/Polska_Biblioteka_Internetowa . Osobiście wyobrażam sobie, że tak by to wyglądało: rządzący, widząc co się dzieje, organizują ogólnopolską akcję. Udostępniają aplikację internetową, przy pomocy której można wgrywać zdigitalizowane przez siebie pliki jak i te, które są już dostępne do ściągnięcia z dysków internetowych. Oczywiście jakość plików musiałaby być zweryfikowana, do czego z pewnością przyczyniliby się także sami użytkownicy, którzy zgłaszaliby błędy. Poza tym lepsze kopie wypierałyby gorsze.
Jednocześnie porozumiewają się z właścicielami majątkowych praw autorskich oraz organizacjami ich zrzeszającymi, aby uzyskać od nich prawo do udostępniania plików oraz (co bardzo ważne) uzgodnić z nimi ceny, które pojawiałyby się obok materiałów dostępnych w bazie. Ceny jednak nie mogłyby być sztucznie wygórowane, bo mogłoby to zniweczyć całą akcję i zniechęcić do zakupów (lub zapłacenia za ściągnięte już materiały, np. z dysków internetowych).
Porozumienie obejmowałoby także instytucje takie jak Biblioteka Narodowa, PZN itd., aby i one przystąpiły do tworzenia brakujących (i poprawy jakości już istniejących w bazie) cyfrowych kopii plików w działach do tego celu specjalnie stworzonych.
Chodziłoby więc o to, aby w jak najkrótszym czasie zdigitalizować jak największą ilość materiałów i ją (legalnie, ale i odpłatnie) udostępnić, począwszy od najużyteczniejszych (ze społecznego punktu widzenia).
 
 
W.D.

Dynamizm charakteru: statyzm (odcień egzodynamiczny)
Wysłany: Sob Wrz 05, 2015 12:06 pm   

Proces digitalizacji trwa. Coraz więcej legalnych materiałów dostępnych w Internecie. Nie można tu nie wymienić wolnychlektur.pl, które udostępniają bodaj największą ilość pozycji w najwyższej jakości i w różnych formatach, w tym również najwybitniejsze działa różnych autorów. Trzeba przyznać, że to nie jest taka "partyzantka" jak "autonom", ale też i celem udostępniania publikacji w "autonomie" nie jest samo udostępnianie.
Jestem stałym użytkownikiem tego serwisu. Mam tylko jedną uwagę. Wprawdzie można zgłosić sugestię lub wysłać poprzez formularz tytuły książek, które chcielibyśmy, aby się znalazły w zbiorze, jednak myślę, że to, co powinno decydować o kolejności dodania, np. powieści, to przede wszystkim ich ocena z punktu widzenia przedstawianych w nich charakterów.
 
 
W.D.

Dynamizm charakteru: statyzm (odcień egzodynamiczny)
Wysłany: Sob Wrz 19, 2015 1:38 pm   

Dziwne (ale być może prawdziwe) jest to, że "90 procent internautów nie wie do czego służy CTRL+F" (tytuł artykułu: http://tech.wp.pl/kat,100...,wiadomosc.html). Oczywiście chodzi o "90 procent internautów przepytanych przez Google’a". Możliwe, że "90% nie wie dlatego, że używa F3 !!!!!! reszta 10% w tym Dan Russel potrafią tylko komplikować sobie życie i używają kombinacji CTRL+F" (treść jednego z komentarzy dodanych pod wspomnianym artykułem).
Ja także należę do tej grupy, która używa skrótu CTRL+F. Skrótem F3 uruchamiam opcję "Znajdź następny". Zdarza mi się przy pomocy tego skrótu uruchamiać Asystenta wyszukiwania Windows.
Czasem, kiedy zaczynam czegoś szukać, np. w szafie, to od razu przychodzi mi na myśl ten właśnie skrót.
Wyobrażam sobie, że kiedyś dojdziemy do tego, że każde zdanie, które usłyszymy w radiu lub telewizji (lub nawet przeczytamy, np. w prasie, i nagle sobie przypomnimy), będziemy mogli wyszukać przy pomocy wyszukiwarek i wymienionego skrótu. Żeby to jednak było możliwe, trzeba będzie poszerzyć szeregi osób, które zajmują się transkrypcją i ogólnie digitalizacją. W przyszłości być może będzie wyglądać to w taki sposób, że każdy będzie mógł się włączyć w ten proces poprzez jakiś system internetowy ułatwiający np. przepisywanie nagrań. Logujemy się do systemu i bierzemy się za robotę lub czekamy w kolejce na jakieś zadanie do wykonania. Robimy swoje, a w zamian otrzymujemy (ustalone wcześniej) wynagrodzenie w postaci przelewu na konto. Ale tu dochodzimy do tematu systemu podziału pracy, ale to temat na osobny wątek.
 
 
W.D.

Dynamizm charakteru: statyzm (odcień egzodynamiczny)
Wysłany: Czw Kwi 28, 2016 5:25 pm   

http://www.benchmark.pl/a...bez-limitu.html
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group