Forum cybernetyczne Strona Główna Forum cybernetyczne
http://autonom.edu.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Testy charakterologiczne
Autor Wiadomość
W.D.

Dynamizm charakteru: statyzm (odcień egzodynamiczny)
Wysłany: Nie Lip 26, 2015 11:55 am   Testy charakterologiczne

Dostępnych w Internecie było dotychczas kilka testów charakterologicznych na określenie dynamizmu. Wiemy wprawdzie, że najlepszą metodą pozwalającą określić dynamizm czyjegoś charakteru jest obserwacja. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby potraktować takie testy jako "materiały pomocnicze" i korzystać z nich w razie potrzeby. Poniżej linki do dostępnych testów.
Jeden z takich testów, już niedostępny, zapisałem na dysku. Znajdował się on pod adresem: www.bion.pl (strona aktualnie nie jest dostępna - stan na 19.01.2019). Służył, jak pisał jego autor, "do umiejscowienia siebie w konkretnej klasie charakteru, co może pomóc w lepszym zrozumieniu własnego sposobu działania oraz przy przewidywaniu kierunku zmian (do kolejnej klasy charakteru)."
Jak działał? Polegał "na wybraniu właściwej odpowiedzi (A,B,C,D, lub E), zorientowaniu się, która litera najczęściej była wybierana i zapoznaniu się z oznaczonym przez tę literę opisem charakteru."
Odpowiedzi należało notować.
Kolega A.W., któremu ten test przesłałem, nadał mu formę formularza, w którym należy zaznaczyć wybrane opcje. Test zwraca wynik w postaci liczby. Link do testu:
http://autonom.edu.pl/testy/test_dynamizmu.html

Inny test tego typu dostępy jest w serwisie jakja.pl: http://www.jakja.pl/testy.html. Aby go rozwiązać, trzeba założyć konto.

[ Dodano: Czw Lip 30, 2015 3:14 pm ]
Kiedyś był też dostępny inny test. Testu wprawdzie nie mam, adresu strony też nie pamiętam, ale znalazłem wstęp, jakim ten test był opatrzony.
Oto on:

"Wybitny polski uczony Marian Mazur tak mówił na temat małżeństwa i miłości.

>>Małżeństwo jest instytucją nie do wzajemnego poważania, lecz do wzajemnej miłości. W tych kategoriach należy o nim mówić. W powszechnej opinii fakt zakochania się ciągle jeszcze uważa się za coś w rodzaju dopustu Bożego, a rolę charakterów w miłości ujmuje się w kategoriach 'dobry' - 'zły'. Odnieść można wrażenie jak gdyby wszyscy uznali, że małżeństwo jest stanem w którym z natury rzeczy nikomu nie może być zupełnie dobrze. Stąd biorą się poglądy, że wymaga ono wzajemnych ustępstw oraz zalecenia, żeby małżonkowie starali się jakoś do siebie dostosowywać Takie stawianie sprawy jest bez sensu. W małżeństwie nie ma charakterów 'dobrych', ani 'złych', są tylko dobrane albo nie. W małżeństwie nikt nie potrzebuje, ani nie potrafi, do nikogo się dostosowywać - trzeba się po prostu dobrać.<<

I temu służy nasz program. Dowiesz się wielu pożytecznych rzeczy: Na przykład: jeśli jesteś statykiem (tacy są większością) Twój związek z endostatykiem nie będzie dobry, a z czasem może się tylko pogarszać, jeśli jesteś egostatykiem Twój związek z endostatykiem będzie znakomity, ale po wielu latach dobranie zacznie się powoli pogarszać. Związek dwojga endodynamików nie jest dobry: w takim przypadku nie licz na miłość, a o seksie też raczej zapomnij.

Jeśli jesteście oboje egzostatykami, to dobranie nie jest najlepsze, ale będzie się poprawiać: w takim przypadku warto próbować "przeczekać".
Ostatni przykład dobrze ilustruje sprawa rozwodowa dwojga małżonków w wieku dwudziestu kilku lat (nie była to ich pierwsza sprawa, poprzednie kończyły się pojednaniem). Małżonkowie pobrali się po krótkiej znajomości, w trakcie której widzieli się - wszystkiego kilka razy. Wkrótce po ślubie zaczęły się awantury - żona tłukła w domu kryształy (otrzymane w prezencie ślubnym), a mąż ze złości rąbał meble i groził żonie siekierą. W końcu przestali razem mieszkać (w momencie gdy sprawa rozwodowa wpłynęła do sądu trwało to już kilka miesięcy). Wydawać by się mogło, że nie ma mowy o pogodzeniu małżonków, tymczasem Sąd zamiast wypytywać małżonków o dalsze wzajemne zarzuty, zwrócił się do męża z zapytaniem co mu się u żony podoba: mąż był tak zaskoczony, że w pierwszej chwili zaniemówił, a potem pochwalił urodę żony. Po zawieszeniu postępowania przeprowadzono z małżonkami rozmowy nieoficjalne, radząc im by wybrali się do kawiarni i omówili swoje sprawy, ale nie zaczynając od wzajemnych zarzutów. Skutek był taki, że następny pozew rozwodowy już nie wpłynął.

Skorzystanie z programu polega na tym, że uczestnik poznaje (po wypełnieniu trzech testów) swoje parametry charakteru, by potem porównać je z cechami charakteru wybranej osoby lub osób i korzystając z objaśnień wyników badania ocenić zgodność charakterologiczną, co umożliwia wybór optymalnego partnera.

Samo badanie trwa co najmniej kilkanaście minut, nie można też go przerwać, by 'odłożyć na później'. Jeśli badanie zostanie przerwane, to - by można je było powtórzyć - konieczny będzie kontakt z administratorem serwisu.

By móc skorzystać z programu trzeba być czynnym uczestnikiem serwisu singiel, tzn. mieć w serwisie swoją wizytówkę oraz mieć wniesioną opłatę członkowską. Jeśli opłata członkowska wygaśnie, osoba która poznała już swoje parametry charakteru ma do nich dostęp, by jednak móc znów porównywać je z wynikami innych osób musi ponownie wnieść opłatę członkowską.

Badamy 'sztywne', czyli niesterowalne parametry, innymi słowy takie, których nie możesz zmienić u siebie, ani u swojego partnera, a skoro nie możesz tego zmienić, masz tylko jedno wyjście: dobrać się tak, by żadne zmiany nie były potrzebne. Parametry są - jak już wiemy niesterowalne - co nie znaczy jednak, że są stałe. Zmieniają się jednak tak wolno, że badanie wystarczy wykonywać nie częściej niż raz na 5 lat.

By poznać charakter innej osoby musisz mieć jej zgodę."
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group