Forum cybernetyczne Strona Główna Forum cybernetyczne
http://autonom.edu.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
"Zima o poranku" (Janina Bauman)
Autor Wiadomość
W.D.

Dynamizm charakteru: statyzm (odcień egzodynamiczny)
Wysłany: Pon Lut 26, 2018 11:27 am   "Zima o poranku" (Janina Bauman)

https://www.znak.com.pl/k...,Zima-o-poranku

We wstępie do książki autorka zapewnia, że "ta opowieść nie jest i nawet nie próbuje być dokumentem historycznym". Książka ta jednak nie jest powieścią, ale raczej czymś w rodzaju autobiografii, a nawet dziennikiem (jak zapewnia w opisie książki Wydawnictwo "Znak" ("Janina Bauman od wczesnej młodości prowadziła dzienniki, jednak burzliwe koleje losu sprawiły, że jej wspomnienia z lat wojny musiały czekać kilkadziesiąt lat, zanim mogły ukazać się drukiem).
Jednak "dziennik" to "notatki o charakterze osobistym prowadzone codziennie" (sjp.pwn.pl), a "autobiografia" to "opis własnego życia, niekiedy ujęty w formę fabularną" (sjp.pwn.pl).
We podziękowaniach przeczytamy: "Gorąco dziękuję Marii Hirszowicz za to, że przed laty namówiła mnie do opisania moich wojennych przeżyć".
Czy wobec tego użycie słowa "dziennik" na określenie tej książki jest w pełni uzasadnione? Czy z przytoczonego zdania nie wynika, że książka ta nie stanowi jednak notatek robionych podczas wojny i opowieść ta została napisana na długo po wojnie?

Nie do końca więc wiadomo jak tę książkę traktować. Jeśli uznać by ją za powieść, to wówczas nie byłoby żadnych podstaw, żeby twierdzić, że stanowi ona świadectwo prawdy (historycznej). Bliżej jej jednak chyba właśnie do autobiografii, a więc można uznać, że jest ona w dużej mierze zbiorem faktów, choć oczywiście te fakty mogą być zniekształcone, choćby z tego powodu, że, jak wiadomo, pamięć bywa zawodna.
Sama autorka pisze (również we wstępie): "Robiłam świadomy wysiłek, by moja obecna wiedza i tok rozumowania dojrzałej osoby nie zniekształciły to, co zapamiętałam. Pragnęłam wrócić do tamtego życia, miejsc i wydarzeń takich, jakie je wtedy widziałam. Ten świat był jednak ciasnym, ograniczonym światem kilkunastoletniej dziewczynki, która żyła w strachu, zamknięciu, nie wiedząc nic o wielu ważnych sprawach i zdarzeniach."
Nie ma jednakże większych przeszkód, aby uwzględnić także i tę pozycję, kiedy szuka się prawdy (historycznej).


Poniżej fragment książki - opis zachowania żydowskiego policjanta (znajomego autorki książki), na spotkanie z którym szła autorka.

"Daniel tarmosił niemłodego, chudego Żyda - placówkarza. Ściągnął z niego nędzny płaszcz i zaczął przeszukiwać kieszenie. Znalazł wypchaną szmacianą torbę przypiętą do podszewki. Wyrwał ją gwałtownie i wysypał całą jej zawartość na bruk. Oszalały ze strachu człowieczek dreptał w miejscu próbując coś tłumaczyć czy taż błagać o zmiłowanie. Zajęty innymi robotnikami i odwrócony tyłem Niemiec nie zwracał najmniejszej uwagi na to, co działo się za jego plecami. Daniel pochylony nad brukiem grzebał teraz wśród torebek z żywnością. Nie widział mnie. Niemal płacząc nieszczęsny człowiek wyciągnął z kieszeni spodni zmięty banknot. Cofnęłam się zdjęta zgrozą. Chciałam uciec, zanim mnie Daniel zobaczy. Umarłabym ze wstydu, gdyby dowiedział się, że byłam świadkiem jego hańby, ale było za późno. Wyprostował się właśnie, aby przyjąć banknot i w tym momencie nasze spojrzenia się spotkały. Drgnął i na ułamek sekundy w jego oczach pojawiło się przerażenie i strach, ale zaraz twarz wykrzywiła mu się szyderczym uśmiechem. Chwycił pałkę i ze wszystkich sił zaczął okładać bezbronnego człowieka po głowie, po twarzy. Następnie powalił go na bruk, ciężkim butem kopnął wynędzniałe ciało. Uciekłam do domu i nigdy już więcej nie widziałam Danka, ale wisiorek zatrzymałam i mam go do dziś."
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group