Forum cybernetyczne Strona Główna Forum cybernetyczne
http://autonom.edu.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Studium uwarunkowań i mpzp
Autor Wiadomość
W.D.

Dynamizm charakteru: statyzm (odcień egzodynamiczny)
Wysłany: Sob Mar 23, 2024 3:23 pm   Studium uwarunkowań i mpzp

13.03.24 wysłałem do Urzędu Gminy w Dynowie mejla z prośbą o informacje nt. studium uwarunkowań i miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Pytałem także m.in. o możliwość sprawdzenia statusu gruntów, w tym np. tego, czy dla takiej lub innej działki zostało wydane pozwolenie na budowę. Prośbę ponowiłem po dwóch dniach (15.03.24), przesyłając ją również do wiadomości trzech innych podmiotów (Starostwa Powiatowego w Rzeszowie, Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego oraz do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego). Wczoraj otrzymałem odpowiedź ze Starostwa Powiatowego w Rzeszowie, konkretnie z Wydziału Budownictwa i Architektury. Poniżej pozwolę sobie zacytować pełną jego treść, pogrubiając szczególnie ważny, moim zdaniem, fragment, w którym podany jest adres do wyszukiwarki GUNB-u przy pomocy można sprawdzić, a co można przeczytać w mejlu zwrotnym, m.in. szczegóły dotyczące wydanych zezwoleń na budowę. Dodam, że kiedy odwiedziłem stronę GUNB-u (w poszukiwaniu kontaktu do tej instytucji), to nie rzuciło mi się w oczy nic, co mogłoby sugerować (osobie "niewtajemniczonej", jaką jestem), że taka wyszukiwarka istnieje (bo pisząc wyżej o adresie, mam właśnie na myśli adres wspomnianej wyszukiwarki), a tym czasem ta strona to "lektura obowiązkowa" dla każdego, kto interesuje się sprawami ochrony środowiska, a w szczególności ochroną krajobrazu, ale także (a może przede wszystkim) dla mieszkańców, którzy sąsiadują z gruntami, na których ktoś ma zamiar wybudować taki lub inny obiekt, a który to fakt może przecież mieć ogromy wpływ na ich (i samego budującego) późniejsze życie. Należy zawsze pamiętać, że właściciel gruntu nie jest właścicielem krajobrazu.

[Błędy (głównie literówki), które mogą się pojawiać w tekście, to wynik tego, że nie jest to skopiowana treść mejla, ale rozpoznany (OCR) tekst skanu, bo właśnie w odpowiedź otrzymałem w formie załączonego skanu pisma]

"W odpowiedzi na Pana wiadomość e-mail z dnia 15.03.2024 r., dotyczącą udzielania informacji odnośnie: sporządzonych dla gminy Dynów stadium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania
przestrzennego i miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Harty oraz miejsca
gdzie można sprawdzić na bieżąco status działek (budowlana — rolna), a także numerów działek
ewid., dla których wydano pozwolenia na budowę.

Informuję, iż stadium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz
miejscowy plan zagospodarowania określane są przez organ wydający (wójta/ burmistrza), jeśli taki
obowiązuje na danym terenie. Zgodnie art. 3 ust. | „Kształtowanie i prowadzenie polityki
przestrzennej na terenie gminy, w tym uchwalanie gminnych aktów planowania przestrzennego,
z wyjątkiem morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej oraz
terenów zamkniętych ustalonych przez organ inny niż minister właściwy do spraw transportu, należy
do zadań własnych gminy” oraz art. 31 ust.] „Wójt, burmistrz albo prezydent miasta prowadzi rejestr
uchwał w sprawie uchwalenia lub zmiany planu ogólnego i planów miejscowych oraz wniosków 0 ich
sporządzenie lub zmianę, gromadzi materiały z nimi związane oraz odpowiada za przechowywanie ich
oryginałów, w tym również uchylonych i nieobowiązujących” ustawy z dnia 27 marca 2003 r.
o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2023 r. poz. 977).

Ponadto informuję, iż miejscowy płan zagospodarowania przestrzennego jest dokumentem
jawnym i jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Publikowany jest w dzienniku urzędowym
województwa, można go też znaleźć na stronie intemetowej gminy lub miasta oraz w internetowym
Biuletynie Informacji Publicznej danego urzędu gminy lub miasta. Status działki można sprawdzić nie
tylko w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Informacje na ten temat znajdują się
również w rejestrze — ewidencji gruntów i budynków (EGIB) — Geoportal.pl.

Informuję również, że uruchomiony został ogólnodostępny internetowy centralny Rejestr
Wniosków, Decyzji i Zgłoszeń w sprawach budowlanych, w którym to można sprawdzać m. in.:
wydane decyzje o pozwoleniu na budowę, tj: https://wyszukiwarka.gunb.gov.pl .

Dodatkowo wyjaśniam, iż tut. Organ zgodnie z art. 6 ustawy 2 dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks
postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2023 r., poz. 775), jako organ administracji
publicznej działa wyłącznie na podstawie przepisów prawa, a podstawowym zadaniem jest
rozstrzyganie indywidualnych spraw w formie decyzji administracyjnej, w oparciu o komplet
dokumentów wymaganych przepisami prawa".
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group